Make your own free website on Tripod.com

Fairport Wrestling Header

 

Red Raiders Honor Roll


NYS STATE QUALIFIERS

1997 Matt Melrose (171, 5th)

1992 Mike Kohl (119, 6th)

1992 Matt Logan (145)

1989 Jerry Pelusio (215)

1981 Scott Kay (155, 2nd)

1980 Bob Arao (119, 4th)

1979 Wally Vaughan (250, 3rd)

1977 Dave Halladay (119)

1977 Ken Jamison (126)

1977 Joe Murnin (132, 3rd)

1977 Mike Stuver (155)

1976 Gerry Savoie (138)

1968 Gary Harvey (167)

 

 

SECTION V CHAMPIONS

1998 Jake Boerman (189)

1997 Jake Boerman (189)

1997 Matt Melrose (171)

1995 James Mooney Boerman (155)

1994 John Agnello (215)

1993 Steve Iaculli (138)

1992 Mike Kohl (119)

1992 Matt Logan (145)

1992 John Fingler (215)

1992 Mark Daciw (250)

1991 Matt Logan (138)

1990 Mark Burstein (112)

1984 Tom Walter (132)

1981 Scott Kay (155)

1979 Scott Gillman (138)

1979 Wally Vaughan (250)

1977 Ken Jamison (126)

1977 Joe Murnin (132)

1977 Rich Boland (148)

1977 Bob Kyff (167)

1976 Dave Halladay (112)
         * Skip Ordiway Award

1975 Dave Halladay (105)

1975 Peter Felker (155)

1975 Jason Sweet (177)

1968 Gary Harvey (165)

MONROE COUNTY CHAMPIONS

1997 Matt Melrose (171)

1995 Sean Smith (145)

1994 S.J. Morgante (138)

1994 John Agnello (215)

1993 Steve Iaculli (138)

1992 Steve Iaculli (126)

1992 Matt Logan (145)

1992 Mark Daciw (250)

1991 Matt Logan (138)

1990 Mark Burstein (112)

1984 Tom Walter (132)

1984 Nick Whitcombe (145)

1984 Dave Popen (215)

1983 Tom Walter (138)

1981 Scott Kay (155)

1979 Bob Arao (112)

1979 Wally Vaughan (250)

1977 Ken Jamison (126)

1977 Joe Murnin (132)
         * Most Outstanding Wrestler

1976 Dave Halladay (112)

1975 Jason Sweet (177)

1970 Nick Pittinaro (185)

1970 Fred Buehler (215)
         * Most pins in fastest time

1968 Gary Harvey (165)

1966 Jamie Aparo (138)

 

 

MONROE COUNTY All-LEAGUE

2000 Phil Accorso (103)–2nd Team

1999 Kyle Tellex (125)–2nd  Team

1999 Joe Hladis (135)–1st Team

1999 Jake Boerman (189)–1st Team

1998 Kyle Tellex (112)–2nd Team

1998 Dave Fingler (160)–1st Team

1998 Jake Boerman (189)–2nd Team

1998 Neil Ramage (215)–1st Team

1997 Matt Melrose (171)–1st Team
          * M/C East Most Outstanding Wrestler

1997 Jake Boerman (189)–1st Team

1996 Matt Melrose (167)–1st Team
1995 Tuan Le (112)–2nd Team

1995 Bob Bailey (132)–1st Team

1995 Sean Smith (145)–1st Team

1995 James Mooney-Boerman (155) 1st Team

1995 Matt Melrose (167)–1st Team

1994 George Chow (112)–1st Team

1994 Jason Solarek (155)–2nd Team

1994 Dan Fingler (167)–2nd Team

1994 John Agnello (215)–1st Team

1993 Jason Solarek (155)–2nd Team

1993 Pat Moreland (177)–1st Team

1992 Mike Kohl (119)–1st Team

1992 Matt Logan (145)–1st Team
1992 John Fingler (215)–1st Team

1991 Mike Kohl (112)–1st Team

1991 Matt Logan (138)–1st Team

1991 Rob Consaul (177)–2nd Team

1990 Mike Kohl (105)–1st Team

1990 Mark Burstein (112)–2nd Team

1990 Brian Sciarabba (126)–2nd Team

1990 Marc Johnson (132)–2nd Team

1990 Matt Logan (138)–1st Team

1989 Mark Burstein (112)–1st Team

1989 Jerry Pelusio (215)–2nd Team

1988 Mark Burstein (105)–2nd Team

1988 Mike Johnson (155)–1st Team

1988 Jerry Pelusio (215)–2nd Team

1987 Dan Macca (132)–2nd Team

1986 Neal Hoffman (105)–2nd Team

1986 Mike McCabe (119)–2nd Team

1986 Dan Macca (126)–2nd Team

1986 Tim Soudan (167)–2nd Team

1986 Dave Menna (215)–2nd Team

1985 Neal Hoffman (98)–2nd Team

1985 Todd Tribunella (132)–2nd Team

1985 Jacques Monte (155)–2nd Team

1985 Todd English (167)–2nd Team

RED RAIDER AWARD

2000 Kyle Tellex (140)

1999 Neil Ramage (215)
1998 Chris Vossler (140)

1997 Matt Melrose (171)

1996 Matt Melrose (177)

1995 Sean Smith (145)

1994 Jason Solarek (155)

1993 Pat Moreland (177)

1992 Mike Kohl (119) / Matt Logan (138)

1991 Matt Logan (132)

1990 Marc Johnson (132)

1989 Chris Lozipone (138)

1988 Mike Johnson (155)

 

 

SPARK PLUG AWARD

2000 Aaron Rowe (125)

1999 Joe Hladis (135)
1998 Dave Fingler (160)

1997 Chris Vossler (135)

1996 Connor Linehan (98)

1995 James Mooney Boerman (155)

1994 Josh Farrelman

1993 Jason Solarek (155)

1992 Kevin Fisher (112)

1991 Mike Kohl (112)

1990 Mark Burstein (112)

1989 Marc Johnson (126)

1988 Marc Burstein (132)